Türkiye Finans’tan “Kur Korumalı” ve Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı” TL Katılma Hesapları

tarafından
Türkiye Finans’tan “Kur Korumalı” ve Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı” TL Katılma Hesapları

Hayata Katılım Bankası Türkiye Finans, birikimlerini Türk Lirasında değerlendirmek isteyen müşterileri için iki yeni katılma hesabı hayata geçirdi. “Kur Korumalı” ve “Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı” TL olarak piyasaya sunulan katılma hesapları büyük küçük demeden tüm birikimlerini en doğru şekilde değerlendirmek isteyen bireysel müşterilerinin Türk Lirası tasarruflarını kur hareketlerine karşı koruyor.

“Kur Korumalı” ve “Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı” TL Katılma Hesapları, yüzde 90-10 kâr paylaşım oranı ile olası değer kayıplarının önüne geçilmesini sağlıyor. Katılma hesapları vade sonunda kâr payı getirisini ve aynı dönem içinde gerçekleşen kur artış oranını karşılaştırarak daha yüksek olan oranı anaparaya yansıtıyor. Kur Korumalı TL Katılma Hesapları 3, 6 ve 12 ay olmak üzere kısa ve uzun vade seçenekleri ile açılabiliyor. Stopaj oranının yüzde 0 olduğu “Kur Korumalı TL” Katılma Hesabında kâr payına ek olarak, döviz kuru farkına karşı müşteriler birikimlerini koruma altına alabiliyor.

“Dövizden Dönüşümlü” TL Katılma Hesabı ise 20 Aralık 2021 tarihinde Türkiye Finans’ta hâlihazırda USD, EUR ve GBP cinsinden hesapları bulunan bireysel müşterileri tasarruflarını Türk Lirası olarak değerlendirmeye teşvik etmek ve TL hesaplarını olası kur artışlarına bağlı risklere karşı korumak için tasarlandı. Bu katılma hesabı da tıpkı “Kur Korumalı” TL Katılma Hesabı gibi 3, 6 veya 12 ay vadeli olarak açılabiliyor. Türkiye Finans bireysel bankacılık müşterisi olan tüm yurt içi yerleşik gerçek müşterileri (Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişiler) “Kur Korumalı” ve “Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı” TL Katılma Hesaplarından faydalanabiliyorlar.

Konu ile ilgili görüşlerini paylaşan Türkiye Finans Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı M. Necati Özdeniz, “Son dönemde meydana gelen kur hareketliliğine karşın Türk Lirasını koruma amaçlı yürürlüğe giren düzenlemeye destek olmak devletimizin tüm kurumları için önemli bir sorumluluk. Her zaman söylediğimiz gibi Türkiye Finans Katılım Bankası için büyük küçük birikim yoktur; emek ve özveri ile elde edilmiş birikim vardır. Son düzenlemeye yönelik geliştirdiğimiz katılma hesapları ile hem bankamızda halihazırda dövizi olan hem de TL cinsinden yeni hesap açmak isteyen müşterilerimizin birikimleri üzerinden dövizdeki hareketlilikten etkilenmeden katılım finans esaslarına göre kâr elde edebilmelerini sağlayacağız.  Milli paramızın değer kaybının önüne geçmek için atılan bu adımlara alan açarak ülkemizin ekonomik büyümesine destek olacağız.”

Kur Korumalı ve Döviz Dönüşümlü TL Katılma Hesapları; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından her gün saat 11.00’de açıklanan döviz alış kurları esas alınarak hesaplanıyor. Kur değişim oranı, vade sonundaki TCMB USD alış kuru ile vade başlangıç tarihinde geçerli olan TCMB USD alış kuruna göre ayarlanıyor. Söz konusu katılma hesapları açıldıktan sonra ek para yatırımı ve kısmi para çekimi yapılamıyor. Vadeden önce hesabın kapaması durumunda müşteri korumalı kâr payı hakkından caymış oluyor. Hesap bakiyesi, hesabın açılış tarihindeki TCMB alış kuru ve hesabın temdit gördüğü tarihteki TCMB alış kuru karşılaştırılarak düşük olan kur üzerinden güncelleniyor.